Český jazyk

Domácí příprava z českého jazyka – 9. A,B

(4. – 7. 5. 2020)

Ahoj deváťáci, opět jsem pro vás připravila „nálož“ češtiny (dnes trochu menší…), abyste se náhodou nenudili! Samozřejmě žertuji, vím, že toho máte až nad hlavu a plné zuby (hned dva frazeologismy na začátek). Dnes se budeme věnovat přístavku, což je takový zvláštní druh větného členu. Také si zopakujeme některé pojmy z literární teorie a podíváme se na teorii slohu. Doufám, že vás neopouští zdraví a dobrá nálada. Užijte si sváteční květnové dny (1. a 8. května) a připomeňte si, proč je vlastně slavíme (třeba vám potom tohle bezčasí nepřijde tak beznadějné…).

Vaše češtinářka

 

 

PŘÍSTAVEK

Přístavek je zvláštní druh větného členu, který je souřadněx) spojen s jiným větným členem a je mezi nimi vztah přistavování.

Pojmenovává jinými slovy tutéž skutečnost jako větný člen, ke kterému je volně připojen (přistaven) a má schopnost hodnocení, shrnutí, výčtu a zpřesnění větného členu, se kterým je spojen.

 Základem přístavku je vždy podstatné jméno a ve větě přístavek oddělujeme z obou stran čárkami (pokud nestojí na konci věty, tam bude čárka jen před přístavkem).

Stejně jako každý větný člen může být:

-  holý: J. K. Tyl, novinář, založil časopis Květy.

 rozvitý: J. K. Tyl, významný český dramatik 19. století, je autorem textu naší hymny.

několikanásobný: J. K. Tyl, novinář, spisovatel, básník a dramatik, patří k významným osobnostem naší minulosti.

x) Pokud přístavek zapisujeme do grafu, stojí vedle (nebo co nejblíže) větného členu, se kterým souvisí, a spojíme ho s ním třemi čarami pod sebou (podobně jako u znázornění shody: podmět=přísudek, ale tady je ještě o jednu čáru navíc…).

Tolik teorie. Vypadá to velmi složitě, tak se to nyní pokusím vysvětlit na příkladech s různými možnostmi přístavku (přístavky jsou červeně vyznačené):

  1. hodnocení: Karel IV., významný panovník středověku, založil 7. 4. 1348 v Praze univerzitu.  
  2. shrnutí: Tomáš, Filip, Jirka a já, zkrátka celá naše klučičí parta, jsme vyrazili na pěší túru.                     
  3. výčet: Maminka na trhu nakoupila zeleninu, okurky, papriky a rajčata. (zde máme přístavek několikanásobný)
  4. zpřesnění: V potoce jsme lovili ryby, zejména pstruhy.

 

A nyní prakticky: Podtrhni ve větách přístavky a doplň čárky:

Jan Neruda je pohřben na Vyšehradě místě posledního odpočinku velikánů české kultury, politiky a sportu. Dominik Hašek slavný hokejový brankář a vítěz ze ZOH v Naganu se stále věnuje hokeji. Kolja film natočený režisérem Janem Svěrákem získal v roce 1997 Oskara nejprestižnější americké filmové ocenění. Antonín Dvořák autor Novosvětské symfonie pomohl s budováním hudební konzervatoře v New Yorku. U slavnostně prostřeného vánočního stolu se sešli otec, matka, děti i prarodiče zkrátka celá rodina. Marie Terezie rakouská císařovna a osvícená reformátorka měla šestnáct dětí. Tatínek má rád typická česká jídla a to svíčkovou, knedlo-zelo-vepřo a bramborák.

ŘEŠENÍ: Jan Neruda je pohřben na Vyšehraděmístě posledního odpočinku velikánů české kultury, politiky a sportu. Dominik Hašekslavný hokejový brankář a vítěz ze ZOH v Naganuse stále věnuje hokeji. Koljafilm natočený režisérem Janem Svěrákemzískal v roce 1997 Oskaranejprestižnější americké filmové ocenění. Antonín Dvořákautor Novosvětské symfoniepomohl s budováním hudební konzervatoře v New Yorku. U slavnostně prostřeného vánočního stolu se sešli otec, matka, děti i prarodičezkrátka celá rodina. Marie Terezierakouská císařovna a osvícená panovniceměla šestnáct dětí. Tatínek má rád typická česká jídlaa to svíčkovou, knedlo-vepřo-zelo a bramborák.

Domácí příprava:

  1. PS str. 30/cv. 1 a 2 dole (přístavek)
  2. PS str. 68 – sloh – SOUHRNNÝ TEST
  3. Pracovní list – literární pojmy

 

P.s.: Pokud byste si chtěli procvičit všechny větné členy, podívejte se na stránku, kde najdete spoustu možností na procvičování:   https://www.skolasnadhledem.cz/

Tentokrát mi nic ze splněných úkolů neposílejte a počkejte si na řešení s dalším zadáním domácí přípravy.